O nás


Všechno se to začalo odvíjet někdy v říjnu 1989, kdy šéf později vzniklé firmy Metal Breath Production (listopad 1991) Pavel Maňas přišel s nápadem vzniku metalového fanzinu Metal Breath 'zine. První číslo tohoto fanzinu vyšlo na přelomu března a dubna 1990 a je do dneška nejdéle vycházejícím metalovým fanzinem na uzemí bývalého Československa.


Za celou dobu existence Metal Breath získal velmi slušné renomé jak u nás, tak i v zahraničí. Snaží se spolupracovat s téměř všemi skupinami daného žánru z celé ČR a SR, s českými i zahraničními vydavatelstvími, fanziny, distributory a lidmi, kteří se pohybují v undergroundu po celém světě. Jeho formát je A5 a rozsah kolem 40 stran a je profesionálně tištěn.


V létě 2002 vyšlo jeho 46 číslo a došlo zde k velké změně, kdy z klasického fanzinu se stal fanzin s distribučním katalogem. Stalo se tak z finančních důvodů, kdy byl jeho obsah velmi redukován a spojen s distribučním katalogem firmy Metal Breath Production. Od 46. čísla je zasílán zdarma! Aktuálně do jara 2009 vyšlo celkem 51 čísel a dnes se na něm podílí aktivně tři lidé - Michal Husák, Pavel Kusniarik a Pavel Maňas. Všechna čísla Metal Breath (kromě aktuálního padesátého prvního čísla) jsou definitivně vyprodána nebo rozeslána, nicméně na stránkách Metal Breath lze stáhnout větší část všech dosud vyšlých čísel. Postupně se tak časem na internetu podaří vydat všechna čísla zpětně. Časopis s katalogem vychází pouze v češtině. Od 51 čísla Metal Breath převzal šéfredaktorské otěže do svých rukou Pavel Kusniarik.


To ovšem není jediná aktivita Metal Breath Production. Od konce roku 1993 funguje firma i jako malé nezávislé hudební vydavatelství, které se především orientuje na metalový underground a neklade si nijak žádné žánrové mantinely. Metal Breath Production nevydává velké počty nosičů, nicméně se maximalně snaží pomoci dané vydávané kapele s propagací, prodejem a koncerty.


Prvním počinem bylo CD-EP klatovských techno-thrasherů ASMODEUS 'Den zúčtování' které vyšlo v dubnu 1994. Se skupinou Asmodeus Metal Breath Production spolupracuje již jen okrajově. Tento titul je v současné době vyprodán (vyšel v nákladu 650 ks) a případní zájemci mohou kontaktovat skupinu Asmodeus přímo a případně získat CD-R této nahrávky. Metal Breath Production již není vlastníkem vydavatelských práv k tomuto titulu.


Druhým velmi úspěšným titulem byla kompilace 13-ti českých vynikajících doommetalových skupin 'BREATH OF DOOM Compilation', vydaným na CD (CD beznadějně vyprodáno) i MC. Z této kompilace se stala později kultovní záležitost, což nás velice těší. Vyšla v nákladu 535 kusů na CD v dubnu 1997 a 300 kusů na MC v květnu 1997.


Třetím titulem byla kazeta klatovských doomrockových PROMISES, kteří se zúčastnili mimo jiné také kompilace 'Breath Of Doom' a později též tributního alba 'A Tribute To Master's Hammer', která vyšla u firmy Redblack / M.A.B. Records. Kazeta s profesionálním obalem nese název 'Understanding' a vyšla v červnu 1998 a tento titul je stále k dispozici. MC vyšla v nákladu 500 kusů.


Další vydáná MC patří plzeňské hermetic doom / death metalové skupině MYTHOPOEIA. Nese název 'Scheps Ankh, Aesch Mezareph, Atropopaia, Míchání', vyšla v březnu 1999. Tato kazeta byla velice úspěšná, první edice s barevným obalem v nákladu 500 kusů je vyprodána, další edice 200 kusů s černobílým obalem je stále k dispozici. Na podzim 1999 po naléhání hudebního publicisty Petra Korála pořádáme první ročník tzv. Metal Breath Tour. Na první ročník vzpomínáme hodně nostalgicky...


V roce 2000 pak Metal Breath Production vydává poprvé dva CD tituly v jednom roce - debutové CD šumperských DYING PASSION 'Secretly', vyšlo v květnu 2000 ve spolupráci s dalším metalovým labelem Epidemie Records a samostatně pak taktéž debutové CD PROMISES 'Flight To Fall', vyšlo v listopadu 2000. Obě CD zaznamenala velmi pozitivní ohlasy. Promises se díky debutovému albu prezentovali v zahraničí a to konkrétně v Rakousku a Německu. Porpvé firma Metal Breath Production společně s Promises točí první videoklip "Shadow Town", který též vychází jako součást CD "Flight To Fall". O úspěchu debutu 'Secretly' od DYING PASSION svědčí mimo jiné v licenci vydaná kazeta v Thajsku v roce 2002 pro trhy jihovýchodní Asie. Obě debutová alba DYING PASSION a PROMISES jsou momentalně vyprodána na CD, o reedici se prozatím neuvažuje. Koncem srpna a začátkem září probíhá druhý ročník Metal Breath Tour k desátému výročí firmy za účasti Ingrowing, Fleshless, Sorath, Breaking Beads a Dying Passion. Podle všech zúčastněných nejpovedenější Metal Breath Tour za jeho existenci.


Rok 2001 se nese ve znamení dalšího počinu. Debutové CD plzeňské formace MYTHOPOEIA s názvem 'The Golden Leaf Of Oak', vyšlo 1. listopadu zmíněného roku. Tato velmi nadějná skupina, která měla velmi dobře nakročeno k tomu, aby něco dokázala, se však po necelých sedmi měsících od vydání k lítosti naší firmy i fanoušků bohužel rozpadla. Přesto se její album velice dobře prodávalo. Díky hudebním aktivitám a vydávání přibyla na k dalším aktivitám firmy i distribuční činnost.


Taktéž ve stejném roce 2001 proběhl již třetí ročník dnes již známého koncertního turné METAL BREATH TOUR za účasti šesti kapel - stájových Promises a Mythopoeia, dále Vuvr, Disfigured Corpse, Alienation Mental a Endless. Více informací o Metal Breath Tour naleznete v sekci Media na stránkách www.metalbreath.cz. Další, v pořadí čtvrtý ročník Metal Breath Tour 2002 vol. IV za účasti Dying Passion, Sorath, Isacaarum a Sad Harmony proběhl na pěti místech ČR - Praha, Plzeň, České Budějovice, Uherské Hradiště a Zábřeh n.M. Turné proběhlo na konci srpna a na začátku září 2002.


V roce 2002 bylo vydáno další, v pořadí již druhé CD šumperských doommetalových melodiků DYING PASSION "Voyage", které obsahuje 10 skladeb, ale na své si přišli i milovníci videoklipu - je zde totiž umístěn i remix skladby "Nightfall" z debutu "Secretly". Tentokráte se vydání zhostila pouze firma Metal Breath Production.


Rok 2003 byl pro firmu Metal Breath na jednu stranu velice úspěšný a pracovitý, na druhou stranu, ne všechno se povedlo. Už těsně po vydání druhého počinu DYING PASSION "Voyage" jsme vešli v jednání s nadějnou a velmi mladou japonskou firmou Blackwind Records ohledně vydání "Voyage" v licenci pro celý svět vyjma Evropy a Afriky. Problematická jednání byla nakonec úspěšně dotažena do konce a album skutečně vychází 25. dubna 2003 s trochu pozměněným obalem, samolepkou, již s tradičním japonským bonusem - remixem skladby Nightfall z debutu "Secretly", ale na oplátku bez videoklipu. Album se dobře po světě prodávalo, leč koncem listopadu 2003 znenadání Blackwind Records krachují. Rok 2003 však byl vydatný také po stránce propagační - udělali jsme trička v řadě variant pro DYING PASSION i následně pro SORATH. DYING PASSION absolvovali společně s PROMISES desítky koncertů (Dying Passion se například účastnili nejprestižnějšího festivalu - Trutnov Open Air) a dovolím si tvrdit, že na počet koncertů našich stájových kapel každopádně rok 2003 zvítězil v dosavadní historii firmy.


Již na podzim 2002 jsme podepsali smlouvu s novou kapelou pro naši stáj, ale ne novou na scéně - s plzeňskými blackmetalovými SORATH na třetí album "Vivimos En Perpetua Guerra", které vyšlo nakonec 30. června 2003. SORATH měli největší propagaci za celou historii Metal Breath Production. To se ukázalo jako velice prospěšné. Sorath nasbírali velice pozitivní reakce z celého světa, pozvání na několik kompilací, koncerty v Německu, radio airplays... V této chvíli to celé vypadalo, že jsme konečně nalezli kapelu, která by mohla perfektně zabodovat i ve světě jak v prodeji CD, tak hlavně koncertně. Chtěli jsme se konečně trochu s našimi kapelami dostat dál. Jak už to ale u českých skupin bývá, nastává frustrace, kdy po tolika odjetých koncertech se nedostává satisfakce a členové skupin pak pomaloučku a polehoučku polevují ve svých aktivitách. Ve chvíli, kdy je nutné konečně začít pořádně něco dělat, všechny plány se hroutí. Přes několikaletou úspěšnou spolupráci s kapelou (jedná se o jednu z nejprodávanějších skupin stáje) se Sorath na podzim roku 2005 v podstatě rozpadají - tedy řečeno novinářskou hantýrkou - jsou uloženy k ledu. Po čtyřech organizačně namáhavých ročnících Metal Breath Tour jsme si dopřáli malou přestávku. Velká únava se projevila, ale v roce 2004 opět pokračujeme.


Rok 2004 se nese ve znamení třetího CD DYING PASSION. "Sweet Disillusions" mělo původně vyjít již v květnu nebo v červnu, ale technické a časové problémy vyústily v to, že se deska odložila na říjen. Na jaře se natáčelo album zároveň ve dvou studiích, v létě pak vznikal videoklip, který je také obsahem CD a samozřejmě jak již tradiční skvělý obal a CD-Extra. CD vychází v říjnu 2004 ve formátu normálního CD a digipacku, jehož vydání se zhostila spřátelená firma Epidemie Records. Metal Breath Production však zůstala nadále hlavním vydavatelem DYING PASSION. Na přelomu roku 2003 / 2004 jsme po dlouhém sledování kapely podepsali smlouvu s melodickou doommetalovou kapelou z Dečína - s THE RAYS OF THE SUN. Jejich debutové CD se poměrně rychle zrealizovalo. Natáčelo se v dubnu a v květnu ve studiu Hacienda v Žirovnici uzřelo světlo světa začátkem července 2004 pod názvem "Living Flowers Gallery". Koncem září 2004 jsme uspořádali společně s Pavlem Kusniarikem ze společnosti Equinox Production již pátý ročník Metal Breath Tour se zastávkami na čtyřech místech v ČR za účasti The Rays Of The Sun, Sorath a Avenger. A opět se turné povedlo.


Konec roku 2004 a začátek roku 2005 se nese v duchu příprav nových stránek a internetového obchodu firmy Metal Breath Production, 5. května 2005 byl spuštěn testovací provoz stránek a záhy i ostrý provoz. Šestý ročník Metal Breath Tour se opět odehrává na podzim roku 2005.


Rok 2005 se nesl v duchu propagace dvou vydaných titulů – Dying Passion „Sweet Disillusions“ a The Rays Of The Sun „Living Flowers Gallery“. Sorath přestávají koncertovat, posledním jejich počinem je vydání 7“EP.


Ani na rok 2006 není v edičním plánu zařazen žádný titul. Částečně je to také i narůstajícím poklesem prodejnosti CD. Po dvou vydaných deskách v roce 2004 se firma trochu stahuje do ústraní. Nicméně v červnu vychází 49 číslo Metal Breath, které je na další rok a půl posledním. V tomto čase již Metal Breath Production jedná o vydání EP Serotonal. Defitivní tečkou za Metal Breath Tour je jeho sedmé pokračování, kterého se účastní The Rays Of The Sun, Memoria, Mortifilia a Negative Face. „Turné“ jsme vměstnali již jen do dvou koncertů a po stejné návštěvnosti 62 platících v obou městech se rozhodujeme ukončit Metal Breath Tour, pravděpodobně napořád.


Rok 2007 je velmi aktivním a přelomovým rokem pro Metal Breath Production. V březnu firma pomáhá s vydáním sponzorovaného CD Komorního orchestru Vysoké školy ekonomické v Praze, a tak si odskočí i do jiných vydavatelských vod. Během března a dubna jedná firma s Petrem „Blackie“ Hoškem, bývalým kytaristou Root o vydání jeho čtvrté desky CALES „Savage Blood“. V červnu 2007 probíhá náhodný telefonát na lince Dillí, Indie – Praha, ČR, kdy volá bývalý člen Anathemy a The Blood Divine zpěvák Darren White a překvapivě chce, aby se vydání EP „The Futility…“ zhostila právě Metal Breath Production. Věci naberou rychlý spád a přípravy obou vyjednaných desek byly v plném proudu. Po necelých dvou měsících se na značce Metal Breath objevuje první zahraniční kapela – britští SEROTONAL a jejich 27-ti minutové EP „The Futility…“. V té době se finišovalo také na přípravách vydání CD CALES „Savage Blood“, které vychází s malým zpožděním 3. října. 2007. V tu dobu mají také natočenou desku post doomrockoví PROMISES, kteří se vrátili s druhou deskou po sedmi letech. Deska vychází pod hlavičkou Metal Breath 29. listopadu 2007, den před sedmým výročím vydání první desky. Díky Serotonal podepisuje firma Metal Breath svou první velkou oficiální distribuční smlouvu s Plastic Head Distribution, největším distributorem metalové hudby ve Velké Británii a Irsku.


Rok 2008 začíná oficiálním vydáním všech tří posledních počinů – Serotonal, Cales a Promises ve Velké Británii a podepsáním další velké distribuční smlouvy s Relapse Records ve Spojených Státech. Všechny tři počiny mají skvělé ohlasy ve světě (Serotonal, Cales) a domácí ohlas také slaví často podceňovaní Promises. Začátkem dubna 2008 vychází jubilejní 50 číslo Metal Breath. Rok 2008 přinesl do dění okolo Metal Breath Production několik důležitých momentů. Především se SEROTONAL účastnili osobně koncem června dvou prestižních českých festivalů – Basinfire Festivalu ve Spáleném Poříčí a Noci plné hvězd v Třinci či vydání dvou čísel Metal Breath. To druhé, v pořadí 51, vychází 19. prosince. 51. číslo také znamená změnu na postu šéfredaktora. Po 18 letech jej přebírá Pavel Kusniarik, který s Metal Breath spolupracuje úzce po odchodu z pozice manažera kapely Sorath. Dalším mezníkem je jednání o dalších chystaných titulech.


Kromě toho Metal Breath Production vydal v roce 2008 také první knihu – šef firmy Pavel Maňas napsal svoji debutovou knihu – cestopis: Střední Amerika – Mezi dvěma oceány.


Pavel Maňas, březen 2009.


Newsletter